שאלות ותשובות


עוסק פטור אינו רשאי להוציא חשבונית מס אלא קבלות בלבד. עוסק פטור יכול להוציא חשבונית עסקה אשר מהווה דרישת תשלום ללקוח.
עוסק פטור אינו חייב בחותמת לעסק שלו.
אין חובה חוקית לנהל חשבון עסקי או חשבון בנפרד לעסק. למרות זאת כלכלנים רבים ממליצים להפריד את חשבון העסק מחשבון הבית.
כן, במידה והעסק מתנהל מבית המגורים או שאתה מנהל משרד בביתך, גם אם אתה עוסק פטור תהיה רשאי להכיר בחלק יחסי מהוצאות הבית. מקובל להכיר ברבע מהוצאות החשמל, הוצאות המים, הוצאות ארנונה וכ..
עוסק פטור אינו פטור מתשלום מיסים. מס הכנסה משלמים על פי מדרגות מס לאחר שנלקחו בחשבון נקודות זיכוי לנישום בהתאם למצבו האישי.
לא ניתן להיות גם עוסק פטור וגם עוסק מורשה, במידה ואתה מנהל עסק כעוסק פטור וכעת אתה מנהל עסק נוסף כעוסק מורשה לא תוכל להיות עוסק פטור בעסקך הראשון.
המעסיק שלך אינו יכול לדעת שאתה עובד כעצמאי. יותר מכך אינך מחויב בתיאום מס כאשר אתה גם שכיר וגם עצמאי.
כן ניתן להעסיק עובדים גם אם אתה עוסק פטור.\ לשם כך יש לפתוח תיק ניכוים ברשות המיסים ולדווח על העסקת עובדים בטופס 102 כל חודשים. בנוסף יש לשלם ביטוח לאומי בין עובדים כל חודש. ממולץ לקבל ייעוץ מתאים.
לאחר שנפתח התיק ברשות המיסים תוכל להתחיל להוציא קבלות ללקוחותיך. קבלה מחוייבים להוציא באופן מידי כאשר מקבלים כסף. כסף יהיה, מזומן, העברה בנקאית,אשראי,שיק, שיק דחוי, קבלת כסף בתשלומים, כסף שהתקבל בפייפאל, ביטקוין. קבלה יש להוציא כאשר ממלאים את כל הפרטים, שם הלקוח, השירות שניתן, הסכום שהתקבל, ואמצעי התשלום, שיק, מזומן, אשראי וכמובן יש לרשום על הקבלה תאריך התשלום.
אין הגבלה על אמצעי התשלום לעוסק פטור או לעוסק מורשה או לכל צורת התאגדות/רישום שתהיה. אפשר כמובן לגבות כסף מלקוחות כעוסק פטור.
בהחלט כן עוסק פטור יכול לעבוד עם קופה רושמת, יש להקפיד שפלטי הקופה רושמת יוצאים ללא רכיב מע"מ
בהחלט כן!! עוסק פטור כמו כל בעל עסק ברשות המיסים יכול ויהיה חשוף לביקורת מצד רשות המיסים. גם אם אתה מנהל עסק מהבית יכול להיות ביקורת מצד רשות המיסים. בביקורת יבדק אופן ניהול ספרים, רישום נכון של תקבולים וניהול יומן הזמנות ועוד.
במידה ואתה מנהל מסחר באייבי או באמזון הפעולות שלך מתחלקות למספר נושאים. האם אתה מייצא מוצרים ומוכר בחו"ל דרך ממשקים אלה? או האם את מבצע dropshipping פעולת תיווך בלבד. במידה ואתה מייצא מוצרים, תוכל להגיש רשימון ייצוא ואז יכול מע"מ אפס כך שאין כדאיות במקרה זה להיות עוסק פטור. היבט נוסף: במידה ואתה מבצע פעולת תיווך בלבד אין צורך רישום במס ערך מוסך היות והעסקאות מתבצעות בחו"ל חוק מע"מ לא חל עליך כך שאינך כפוף לתקרת עוסק פטור. בכל מקרה מומלץ לקבל ייעוץ מתאים.
קיימת חובה שקבלות שיוצאות ללקוחות יהיו ממוספרות לפי סדר רץ. אין הכרח שקבלה בשנת מס תחל בספרה אחת אך כן יש הכרח שיהיה סדר רץ של הקבלות. אין חובה שמספור הקבלות יהיה מודפס ואפשר לעדכן ידנית את מספור הקבלות. לטעמי הדבר אינו ממולץ ויכול להוות בעיה בביקורת ספרים.
במס הכנסה אנחנו נרשמים על פי פרטי הזיהוי שלנו בתעודת הזהות. במע"מ הרישום הינו על פי שם העסק שאנו מגדירים לכן יש חובה לציין את שם העסק על גבי הקבלות כפי שרשום במע"מ.